Işık Kırgız

IŞIK KIRGIZIşık Kırgız

Işık Kırgız, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden  mezun oldu. Moskova Prois Akademisi’nde Biyoenerji Manüel Terapi ve Doğal Tıp Enstitüsü’nde Fitoterapi, Aromaterapi eğitim ve araştırmalarına katıldı.

Türkiye’ye davet ettiği Klasik ve Alternatif Tıp Doktoru Igor Verbisky`den Özel olarak Shiatsu Refleksoloji ,Biyoenerji, Renk Terapisi, Fitoterapi, Aromaterapi dersleri aldı ve bu konularda kurslar düzenledi. Raja Yoga, Hatha Yoga, Meditasyon, Feng Shui, Beş Element, Reiki seminerlerine katıldı. Paris SBJ Uluslararası Teknik ve Bilimsel Araştırma Merkezi`nde uygulanan Acmos Metodunu (aletlerle enerji ölçme) diğer doğal terapi yöntemleriyle birleştirerek uyguladı. Bilgisayarlı enerji ölçme cihazı ile enerjinin insan bedeni üzerindeki etkileşimini bilimsel verilerle anlatan toplantılar düzenledi. Seqex Elektromanyetik alan tedavisi ve biyofoton ışık filtreleri ile ilgili uygulamalı enerji dengeleme yöntemlerini tanıtmak üzere İtalya’dan Prof. Dr.ları Türkiye’ye davet etti. Konuyla ilgili olarak üniversitelerde seminerler düzenledi. Türkiye’de ilk kez bedenle beyin arasındaki enerjiyi dengeleyen “Işıkterapi” kabinini oluşturdu,  ışık ve renk terapilerine öncülük yaptı. Doğal terapi yöntemlerinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla MEB’e bağlı doğal terapi kurslarının açılmasına ön ayak oldu.

Işık Terapi’nin kurucusu Işık Kırgız, 1995-2000 yılları arasında el değmemiş doğadaki tıbbi bitkilerin yararlarını daha yakından tanıtmak üzere bitki ve bitki fidesi dağıtımları yaptı. Yazılı ve görsel medyada doğal terapiler ile ilgili köşe yazıları ve TV programları yayınlandı. Gazete ve dergilerde besinlerdeki sentetik katkı maddelerinin insan sağlığına zararlarını açıklayan röportajlar verdi.

Habertürk’te “Işıkla Gelen Sağlık” ve FashionOne TV de “Işıkla Terapi” programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi.
 
Dünyada genetik modifiyeli tohumlar, hormonlar, suni gübreler, sentetik böcek ilaçları kullanımını yasaklayan ve özellikle endüstriyel ülkelerde yıllar boyu zararlı kimyasallara maruz kalarak elden çıkmış tarım arazilerinin geri kazanımını amaçlayan “Organik Tarım Yönetmelikleri” nin sadece batılı ülkelerce benimsendiği bir dönemde, Türkiye’de “Hormonlu Gıdalara Hayır” kampanyası başlatarak binlerce imza topladı.

Organicum ve Organicare markalı %100 organik ve Organik hidrosol bazlı kişisel saç, cilt, bebek bakım ürünlerini yaratarak Türkiye`de bir ilke imza attı.

Habertürk’te “Işıkla Gelen Sağlık” ve FashionOne TV de “Işıkla Terapi” programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Kırgız, “Mavi Işığın Dansı” adlı kitabını 2009 yılında yayımladı.

Kırgız, halen doğal terapiler, organik kozmetik ve organik yaşamla ilgili araştırma ve çalışmalarına devam etmektedir.